MSSiKM

Literatura- broń, strzelectwo, militaria, historia

Zaczęty przez Tomek, 19 Czerwiec, 2012, 21:58:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tomek

Pozwoliłem sobie otworzyć nowy wątek;) Proszę o podzielenie się ciekawymi pozycjami dotyczącymi naszych zainteresowań wraz z krótkim opisem. Ze swojej strony polecam wydaną na początku lat 90-tych książkę S. Kochańskiego "Automatyczna broń strzelecka". Często do niej sięgam, traktując ją jako swoiste kompendium o starszych konstrukcjach broni, np. chcąc szybko odnaleźć dane techniczne. Opisy poszczególnych modeli są dość pobieżne, więc odnajdziemy w nich jedynie podstawowe informacje: krótki zarys historyczny, zasadę działania i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, dane taktyczno-techniczne. Bardzo dobrze napisana jest część wstępna książki omawiająca m.in. układy konstrukcyjne i podział broni automatycznej. Dzięki przejrzystym rysunkom pozwala ona np. zrozumieć zasadę odrzutu zamka swobodnego itp. Dla początkujących jak znalazł:)
Korzystając z okazji polecam również książki autorstwa Sergiusza Piaseckiego. To już bardziej beletrystyka, ale bardzo interesująca, choćby ze względu na samą osobę autora. Szczególnie ciekawe są książki o działalności autora w strukturach AK- seria "Wieża Babel". Zwróćcie uwagę na opisy broni, Piasecki traktuje ją w sposób bardzo emocjonalny. Pewnie dzisiaj zostałby nazwany przez hoplofobów "groźnym psychopatą i maniakiem broni":D

Tomek

#1
Ostatnio natrafiłem w sieci na bardzo ciekawy projekt, a mianowicie Wojskową Bibliotekę Cyfrową. Na stronie http://zbrojownia.cbw.pl sukcesywnie udostępniane są materiały z Centralnej Biblioteki Wojskowej: regulaminy, instrukcje, warunki techniczne, głównie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Rzecz interesująca dla osób zajmujących się rekonstrukcją historyczną oraz Wojskiem Polskim w II RP, polecam.

Tomek

Jeśli ktoś poszukuje książek Aleksandra Żuka z dziedziny bronioznawstwa, to polecam stronę www.knigi.pl (link do pracy "Pistolety i rewolwery": http://www.knigi.pl/index.php?p1689,pistolety-i-rewolwery). Chyba jedyne źródło tych książek w rozsądnej cenie (na allegro i w antykwariatach osiągają astronomiczne ceny), jedyny mankament- pozycje są w języku rosyjskim. A tak przy okazji: Czy ktoś spotkał się może z polskim wydaniem książki A.B. Żuka "Pistolety i rewolwery"? Ponoć Bellona wydała tą książkę na przełomie 2007/2008 roku, jednak nie udało mi się na nią nigdzie natrafić.


Gwena

Interesujący antykwariat w Stanach i Wielkiej Brytanii alibris.
Książki w Stanach tańsze o kilka$, za to przesyłka 20$, z Anglii droższe, ale przesyłka 6$
Podaję stronę na której można znaleźć książki, wprawdzie stare, ale będące po dziś dzień biblią każdego kolekcjonera, czyli autorstwa Edwarda C. Ezella:
http://www.alibris.co.uk/booksearch?browse=0&keyword=Edward+Ezell&mtype=B&hs.x=13&hs.y=17
Normalnie kosztują kilkaset dolarów, tu można kupić za kilka, kilkanaście.

Dla ciekawych dla przykładu spis treści z 704 stronicowej Handguns of the World: Military Revolvers and Self-Loaders from 1870 to 1945:
Preface
The Military Handgun 1350 to 1870
Military Revolvers 1870 to 1900
The Self-Loading Pistol to 1900
The Designs of Hugo Borchardt and George Luger 1893 to 1914
FN Browning Self-Loading Pistols 1894 to 1945
American Military Handguns 1900 to 1945
Austrian Handguns 1900 to 1945
German Handguns 1894 to 1945
French Handguns 1900 to 1938
Italian Handguns 1900 to 1938
British Handguns 1900 to 1945
Soviet Handguns 1917 to 1940
Spanish Handguns before 1938
Czechoslovakian Handguns 1918 to 1939
Finnish Handguns 1918 to 1944
Japanese Handguns 1870 to 1945
Handguns in Military Conflicts 1870 to 1945
Handgun Manufacture 1890 to 1945
Military Handgun Cartridges 1870 to 1945
Index

Tomek

Świetna książka, "zachorowałem" na nią, ale ze względów finansowych muszę poczekać do przyszłego miesiąca;)

Tomek


Tomek

W końcu doczekaliśmy się polskiego wydania książki A. B. Żuka "Pistolety i rewolwery". Ma się pojawić w sprzedaży od 4 września. Cena nawet przystępna;) http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=7333&page=0

Tomek

Mam pytanie i jednocześnie prośbę do użytkowników forum: Czy ktoś może ma materiały lub wie, gdzie szukać informacji na temat regulacji prawnych dotyczących dostępu do broni palnej w Rzeszy i GG w okresie II wojny światowej?


Tomek


freez24


Tomek

To się nadaje dla prokuratury, o przestępstwie powinno zawiadomić już CLK, gdy dostało do certyfikowania tak zniszczony zabytek. Groteskowy jest zapis "ZAKAZ WYWOZU BEZ ZGODY WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW - NO EXPORT" – a gdzie był konserwator, kiedy niszczono tą broń? Niestety takie historie to codzienność. Nawet zabytkowa broń jest śmiertelnie groźna dla "ładu i porządku publicznego".

freez24

Szkoda tylko że nasze dzieciaki w muzeach będą oglądać typowe wykopki z wżerami bo CLK i widzi mi się WPA mają wyłączność na decydowanie co ma się stać z pięknym egzemplarzem broni. Ale przynajmniej hutnicy się będą radować jak je topić będą - MASAKRA.

bartos061

Niebawem będzie dostępna taka oto pozycja:
http://napoleonv.pl/opis/7529747/karabiny-maszynowe-od-czasow-najdawniejszych-do-wynalazkow-ostatniej-doby.html
Opracował to nowe wydanie - Zbigniew Gwóźdź, którego raczej w tym gronie przedstawiać nie trzeba.
Jak go znam to odwalił kawał dobrej roboty! - Na pewno pozycja godna uwagi - Polecam!

PiotrD

Witam.
Czy ktokolwiek z kolegów ma do dyspozycji "Wintówki i awtomaty" Aleksandra B. Żuka? Jego pierwsza książka wspomniana w tym wątku: "Pistolety i rewolwery" w ostatnim wydaniu, to pozycja obecnie szeroko dostępna na polskim rynku. Osobiście polecam jeśli jeszcze ktoś nie ma, wydaje się, że to dobra podstawa do pozyskiwania dokładniejszych pozycji.
Natomiast już książka "Wintowki i awtomaty" to dzieło obecnie tylko dostępne na allegro ......... jak się ma szczęście