MSSiKM

Noszenie, przenoszenie broni kolekcjonerskiej

Zaczęty przez adrian1, 20 Marzec, 2015, 11:23:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

adrian1

Witam wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem danego forum i racji faktu iż interesuję się bronią oraz możliwością (w przyszłości) kolekcjonowania broni palnej, zainteresował mnie temat samego przenoszenia broni prywatnej / kolekcjonerskiej.

Otóż jak wynika z obwiązującej obecnie

ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH  z dnia 26 sierpnia 2014 r.
w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji   - na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295):

§ 8.    1. Broń palną nosi się w kaburach lub futerałach.
2. Broń palną przeznaczoną do ochrony osobistej nosi się w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej
do ciała.
3. Broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej, o ile jest to możliwe, ze względu na jej ilość i wielkość, nosi się w sposób określony w ust. 2.

co za tym idzie, w moim rozumieniu, chodzi tu także o broń kolekcjonerską, którą można w ten sposób przenosić (i jak to się ma do art. 10. Ustawy o Broni i Amunicji w którym mowa w ustępie 8 o tym że: Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich ). Czy na takie przenoszenie pozwala Europejska Karta Broni.

Art. 10. Ustawy o Broni i Amunicji

8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych bez zgody właściwego organu Policji.

9. W rozumieniu ustawy noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania załadowanej broni przez osobę posiadającą broń. (czyli przewożenie takiej broni, z oddzielnie przechowywanym magazynkiem i oddzielnie przewożoną amunicją – powiedzmy w bagażniku – jest możliwe bez żadnych zezwoleń, pozwoleń lub spowiedzi).

JAK SIĘ MA NOSZENIE DO PRZENOSZENIA LUB PRZEWOŻENIA?

Art. 7a.  Ustawy o Broni i Amunicji

W  rozumieniu  ustawy  Europejska  karta  broni  palnej  jest  imiennym  dokumentem
potwierdzającym uprawnienie do posiadania broni palnej, wydanym przez właściwy
organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, umożliwiającym legalne posiada-
nie i używanie broni palnej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Art. 4. Ustawy o Broni i Amunicji

4. Ilekroć w ustawie jest mowa o państwach członkowskich Unii Europejskiej należy  przez  to  rozumieć  również  państwa  trzecie  traktowane  na  równi  z  nimi  na
podstawie umowy w sprawie włączenia tych państw we wprowadzanie w życie,
stosowanie i rozwój dorobku Schengen.

Art. 10a. Ustawy o Broni i Amunicji

1. Na wniosek osoby posiadającej broń palną zgodnie z wymogami prawa polskiego lub podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 4, 5 i 7, osobom wskazanym  przez  te  podmioty  oraz  posiadającym  dopuszczenie  do  posiadania  broni
właściwy organ Policji wydaje Europejską kartę broni palnej.

   6. Europejska karta broni palnej może zawierać także informacje o:

1) przewozie przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przywozie z zagranicy i wywozie za granicę broni palnej oraz zaświadczeniach i zgodach, o których mowa w art. 34, art. 37 ust. 1 i art. 38, jak również wpisy właściwych władz innych państw Unii Europejskiej dotyczące zezwoleń na wwóz na terytorium tych państw lub przewóz przez ich terytorium broni palnej;

Europejską Kartę Broni wyrabia się w Wydziale Postępowań Administracyjnych w Komendach Wojewódzkich Policji. Wyjątek stanowi Warszawa, gdzie wyrabia się ją w Komendzie Stołecznej Policji. W celu uzyskania Europejskiej Karty Broni musimy przedłożyć:
•   podanie skierowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji (wyjątek Warszawa - do Komendanta Stołecznego Policji) - podanie powinno zawierać dane tj.:
- oznaczenie miejscowości i daty, imię i nazwisko wnioskodawcy, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki, datę i miejsce urodzenia, adres stałego mieszkania (zameldowania) wraz z kodem pocztowym, numer PESEL, dowód osobisty (numer, organ wydający i data wydania), serię i numer "pozwolenia na broń" lub "legitymacji posiadacza broni" wydane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji (w przypadku Warszawy - Komendanta Stołecznego Policji)
•   dodatkowo do wniosku należy dołączyć 2 fotografie 3,5 cm x 4,5 cm
•   opłatę skarbową w wysokości 105 zł na konto wskazane przez Wydział Administracyjny Komendy Wojewódzkiej lub Stołecznej Policji
•   fakturę zakupową broni
•   dokumenty stwierdzające legalność broni, otrzymane przy zakupie broni.
Źródło: http://noobli.pl/militaria/item/28-jak-uzyskac-europejska-karte-broni-palnej

Wzór podania: http://wpa.policja.waw.pl/portal/wpa/114/7379/Wzory.html


Ustawy o Broni i Amunicji

z dnia 21 maja 1999 r. (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013  r.  poz.  829,  z 2014 r. poz. 295. )
   - link http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=890664BCA9AA8B35DD56D69FC916C176?id=WDU19990530549&type=3

Art. 32. Ustawy o Broni i Amunicji

1. Broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp
do nich osób nieuprawnionych.

2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obro-
ny Narodowej oraz ministrem właściwym do spraw kultury, określi, w drodze
rozporządzenia, szczegółowe zasady i warunki przechowywania, noszenia oraz
ewidencjonowania broni i amunicji, z wyłączeniem podmiotów, o których mowa
ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego
w art. 29 ust. 1 pkt 1 i 2, z uwzględnieniem zabezpieczeń uniemożliwiających
dostęp do broni i amunicji osobom trzecim.

Reasumując:

Art. 34. Ustawy o Broni i Amunicji

1. Przewóz broni i amunicji przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić  na  podstawie  zaświadczenia  wydanego  przez  właściwego  konsula  Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, którzy posiadają Europejską kartę broni palnej.

Art. 38.  Ustawy o Broni i Amunicji

1.  Wywóz  broni  i  amunicji  za  granicę  przez  obywateli  polskich  wymaga  zgody
właściwego organu Policji.
2.  Przepisu  ust.  1  nie  stosuje  się  w  przypadku  wydania  Europejskiej  karty  broni palnej, uprawniającej do wwozu broni na terytorium państw członkowskich Unii
Europejskiej.


W związku z powyższym pytanie:

Czy zgodnie z przepisami prawa jako kolekcjoner, można, nosić, przenosić załadowaną broń przy sobie w kaburze lub nosić taką broń w celu ochrony własnej kolekcji?


Z góry wielkie dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

PilotHN

#1
CytatCzy zgodnie z przepisami prawa jako kolekcjoner, można, nosić, przenosić załadowaną broń [...]
Może sprecyzujmy na początek kim jest kolekcjoner...?
Prawo wyraźnie precyzuje jaką broń można nosić. Art. 10. Ustawy o Broni i Amunicji:
8. Zabrania się noszenia broni posiadanej na podstawie pozwolenia do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych (E i F) bez zgody właściwego organu Policji.

Rozporządzenie w sprawie przechowywania i noszenia z 1.10.2014 zniosło obowiązek przenoszenia broni sportowej bez amunicji w komorze i magazynkach, a ustawa nie wyłacza możliwości noszenia, więc broń do celów sportowych można nosić. Do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych zgodnie z art. 10, ust. 8. Do celów łowieckich tylko w łowisku.
Nie wiem czy ktoś testował małopolskie WPA po kątem wydania zgody na noszenie broni kat.  E i F. Wiem natomiast, że Udzielne Księstwo Śląskie (czyli śląska KWP) takiej zgody nie wydaje, "bo nie". Oczywiście KGP w dwustronicowej decyzji odwoławczej i literackiej ekwilibrystyce potwierdza stanosiko śKWP "nie, bo nie".

Nie mam pojęcia po co cytowałeś całą resztę przepisów, ale nie odnoszą się  do Twojego pytania. :)

WTK

Pilot mnie uprzedził, więc się ograniczę tylko do podkreślenia, że noszenie = broń załadowana, przenoszenie = broń rozładowana. Obojętnie jak, w kaburze, kieszeni czy w bagażniku.

adrian1

Oki.

Wielkie dzięki za info ale mam wrażenie że Europejska Karta Broni omija art. 10 ust. 8 Ustawy o Broni i Amunicji, zwłaszcza że jest tam dopisane zdanie "bez zgody właściwego organu Policji " co w wielu kwestiach może być pomijane właśnie po otrzymaniu takiej Europejskiej Karty Broni.

Ale jak zawsze z naszym prawem to wszystko jest kwestia interpretacji - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ponadto, dopóki ktoś tego faktycznie nie na sobie nie doświadczy / nie sprawdzi to niczego się nie dowiemy.

Pozdrawiam

PilotHN

#4
EKB to odpowiednik paszportu dla broni palnej na teren UE i Strefy Schengen. Oczywiście wszędzie gdzie sie pojedzie, obowiązują przepisy danego kraju. By zabrać broń poza UE potrzebna jest zgoda właściwego organu, np. chcesz jechać na biathlon na Białoruś czy Ukrainę z własnym karabinkiem.
Natomiast w kraju obowiązują przepisy Uobia i stosownych rozporządzeń.