MSSiKM

Ciekawostki z internetu

Zaczęty przez adrian1, 12 Kwiecień, 2015, 17:57:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

WTK

Właśnie przed momentem czytałem tę informację :)

MaciekSz


AdamH



irq11

Co myślicie na temat TrackingPoint - M600 SR Squad-Level Precision Guided Assault Rifle
https://youtu.be/q0oGZ4TZr5k
https://www.youtube.com/watch?v=yGh1jB2ffiI

adrian1

Ciekawe sposoby zabezpieczenia broni
https://www.youtube.com/watch?v=2dx4eysr-u8


Czy to przesada
. 50 Caliber Glock - Beast or Beauty?
https://www.youtube.com/watch?v=Xk36Yvjoi8Y&t=344s


Canik TP9SF Elite Compact 9mm
https://www.youtube.com/watch?v=y0ffytjePy8&t=304s
komu może się przydać działanie spustu tj. pokazane w 4:28 min?

bartos061

Z tym zabezpieczeniem broni to w Hameryce cały przemysł jest. Patentów jest co najmniej tyle co rodzajów kabur do łóżka ;-)
Jakiś czas temu kupiłem do P226 magazynek który jak jest podłączony do broni - jak nie wpiszesz kodu to nie uruchomisz broni ::)
Kupiłem tylko dlatego, że kosztował 5$ a potrzebowałem magazynki.
Jeszcze nie doszedł ale ciekawy jestem jak to jest rozwiązane - jak go przetestuje to pewnie sprzedam bo po cholerę mi to - ostatnio trafiłem dwa normalne magazynki w super cenie  8)

Co do resetu - to czym mniejszy tym szybciej można strzelać.

adrian1

#97

adrian1


bartos061

kurna to przeróbka z gazówki jest - lewizna po całości!  :-\

o bezpieczeństwie użytkownika nie wspomnę


franek

#101
taka ciekawostka "z internetu".
Nie wiedziałem, że tyle piniądzów na wystawę przynoszę. Witek też się zdziwi ...
http://www.siwiaszczyk.pl/rewolwer-gward-25-kal-38-spec-p-11664.html

no, chyba że to jest "depozyt w sklepie".

tez, dobre bo Polskie
http://polarms.pl/bro%C5%84-sportowa/1178-1138-karabinek-sportowy-wifama-kl-154-wz-78-rok-1990.html
rok temu wszystkie były po 1500 i sie zastanawiałem  - teraz rozrzut od 2500 do 1300 ...

Chyba zainwestuję w PPS-43 z (6) na komorze. I duża puszke nasionek do tego siewnika.

bartos061

A mówiłem - jak kupowaliśmy nasze - że trzeba brać.  Szkoda że kasy nigdy nie ma - bo wtedy bym wziął wszystkie.
Ceny na pewno jeszcze wzrosną !!!!!

adrian1



WTK

#105
To jeszcze ja coś dorzucę w temacie ciekawostek z internetu. Magazynowy radomski AKMS za dwa kawałki? ???
http://wojsko.com.pl/karabinek-maszynowy-kbk-akmsp-kal-7-62-mm-bron-ostra-semi-auto-oryginalny-lucznik-z-zapasow-wojennych-p-6691.html
Edit: Już rozumiem. Źle zrozumiałem. Nie "magazynowy" a "z zapasów wojennych", no i wyglądają niezbyt porywająco...

gbbglock

Fajnie i kompletnie opisany karabinek kałasznikowa od kalibru, przez amunicję po budowę itp.

PrzemekK

Zajrzałem, przeczytałem i mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest faktycznie "zwięźle i na temat", ale jest też niestety także kilka nieścisłości i błędów. Parę moich uwag i uzupełnień poniżej:

1. Oznaczenie "AK-47" nosił jeden z prototypów. Broń produkowana (od 1949) zawsze nosiła oznaczenie "AK", chociaż w Wojsku Polskim początkowo był to "pistolet maszynowy Kałasznikowa"/"PmK", a nazwa "kbk AK" pojawiła się dopiero w latach 1964/65. Nazwa "AK-47" została spopularyzowana w USA (zwłaszcza podczas wojny wietnamskiej) i stamtąd się wtórnie rozpowszechniła. Indeks roku pojawił się oficjalnie dopiero przy wersji "AK-74" (5,45 mm).

2. Kałachy (oczywiście poza PK/PKS) to nie "karabiny", a "karabinki" (kbk AK). Tak były i są klasyfikowane w Polsce i w większości innych krajów. Wyjątkiem są kraje anglojęzyczne, gdzie broń z rodziny AK zalicza się kategorii "Assault Rifle" ["Rifle = karabin], a nie "Carbine" [karabinek].

3. "Przeczyszczenie przewodu lufy wyciorem umieszczonym w specjalnym wyżłobieniu pod lufą pomaga usunąć 99% awarii". Tu bym się nie zgodził - pomijając już praktykę, także instrukcje (np. "MON Uzbr 831/66 - 7,62 mm karabinek AKM") i podręczniki (pierwszy z brzegu: "Podręcznik szeregowca" 1963) przewidywały pięć możliwych rodzajów zacięć i tylko w jednym przypadku (niewyciągnięcie łuski z komory nabojowej) pomóc może wybicie jej z lufy wyciorem. Czyszczenie lufy / usuwanie nagaru to nieco inna sprawa.

4."Poważniejsze usterki również nie są problemem". We wspomnianych wyżej pięciu przypadkach, cztery kończą się zaleceniem "... odesłać broń do warsztatu rusznikarskiego" (oczywiście, jeżeli nie pomogą działania doraźne).

5. "Ta wersja [AKMS, z kolbą składaną] została stworzona z myślą o walce w terenie zurbanizowanym". Dużo ważniejszym powodem była większa wygoda operowania krótszą bronią z wnętrz transporterów opancerzonych. Krótszy karabinek (po złożeniu kolby) odpowiadał ona także wymaganiom wojsk powietrzno-desantowych, był też bardziej poręczny dla zwiadowców, artylerzystów, załóg pojazdów, czy służb tyłowych. W latach osiemdziesiątych, odbywając "zaszczytny stosunek do służby wojskowej" w artylerii, miałem na stanie właśnie AKMS.

6. Rażą mnie też określenia typu "wybuch gazów prochowych". W zbijanej spłonce wybucha piorunian rtęci, który inicjuje spalanie [szybkie, ale nie detonacyjne] prochu.

7. O bagnecie (6H3, 6H4): "Metalowa pochwa ma specjalne wyżłobienie, które można połączyć z bagnetem". Nie wyżłobienie, a wręcz przeciwnie - wystający trzpień (zatrzask). Otwór łączący z zatrzaskiem znajduje się natomiast w klindze bagnetu. Warto by też napisać, że pochwa jest pokryta (częściowo) izolatorem, co umożliwia przecinanie przewodów elektrycznych pod napięciem (bodaj do 550 V, a na pewno 220 V). Wyżłobienie w pochwie też jest, ale służy do "uchwycenia" drutu do przecięcia.

8. Ciekawostki uzupełniłbym o fakt, że AK jest chyba jedyną bronią w historii, która znalazła się w oficjalnych godłach kilku państw (m. in. Mozambik, Timor Wschodni).

PrzemekK

Translator Google nadal rządzi...

MaciekSz



MaciekSz

Świetnie napisany artykuł, dzięki.