MSSiKM

Wyskoki małopolskiego WPA

Zaczęty przez PilotHN, 20 Kwiecień, 2015, 21:59:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

PilotHN

Nasze WPA tez musiało się zaznaczyć w tworzeniu prawa, zazdroszczą chyba Katowicom....
Za bron.iweb.pl, czyli beżowym:

Pan (mgr) Naczelnik wystosował do MZSS pismo o "uściśleniu terminu" rejestracji broni przy przesyłaniu dokumentów pocztą.
http://mzss.krakow.pl/uploads/aktualnosci/ALZ_0151_157_15.pdf
Stwierdził tym pismem, że w WPA nie obowiązuje kodeks postępowania administracyjnego, przepis rangi ustawowej!
Osoby, które zwróciły się do małoposkiego komendanta w tej sprawie w trybie dosyępu do informacji publicznej, otrzymały tego typu odpowiedź od mł. insp. (mgr) Leszka Szopy, Naczelnika WPA KWP w Krakowie,

"W odpowiedzi na zapytanie w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej dot. komunikatu umieszczonego na stronie internetowej KWP w Krakowie dot. rejestracji broni palnej uprzejmie informuję, że:
- zgodnie z uzyskaną opinią prawną termin o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o broni i amunicji jest terminem prawa materialnego, natomiast art. 57 § 5 pkt 2 kpa odnosi się do terminów prawa procesowego,
- zgodnie z tą opinią termin rejestracji broni zostanie dochowany tylko wówczas, gdy w określonym czasie spełnione zostaną wszystkie warunki wymagane przez prawo dla skuteczności tej czynności, a są nimi z jednej strony – zgłoszenie o nabyciu broni przez posiadacza, a z drugiej – wprowadzenie broni do ewidencji organu i poświadczenie tego faktu w legitymacji posiadacza broni. Rejestracja rozumiana jako całość powyższych działań powinna odbyć się w ciągu pięciu dni od daty nabycia broni;
- w roku 2014, jak również w 2015, nie zanotowano przypadku ukarania posiadacza broni za to, że rejestracja broni drogą pocztową nastąpiła z przekroczeniem ustawowego terminu,
- ideą opublikowania komunikatu było przypomnienie posiadaczom broni o ustawowym terminie rejestracji broni oraz podkreślenie, że ratio legis krótkiego terminu ustawowego jest uzyskanie przez organ rejestrujący w jak najszybszym czasie informacji o tym, że dana osoba weszła w posiadanie konkretnego egzemplarza broni, potwierdzenie tego poprzez wpis w legitymacji posiadacza broni i dokonanie zmian w ewidencji broni;
- komunikat został opracowany w oparciu o opinię Zespołu Prawnego KWP w Krakowie i opublikowany na stronie internetowej KWP w Krakowie przez Wydział Postępowań Administracyjnych KWP w Krakowie."


Jakby na to nie patrzeć, kpa obowiązuje, czy sie Panu Naczelnikowi to podoba, czy nie. Art. 57 kpa brzmi:
Rozdział 10 Terminy
Art. 57.
§ 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.
[...]
§ 4. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
§ 5. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej albo złożono w polskim urzędzie konsularnym. Termin uważa się za zachowany również w przypadku, gdy przed jego upływem żołnierz lub członek załogi statku morskiego złożył je w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku, a także gdy osoba pozbawiona wolności złożyła pismo w administracji zakładu karnego.


No i oczywiście wypowiedź niezawodnego 9x19 w tej sprawie:

Większej głupoty nie można było napisać. Posiadacz broni ma dokonać tylko zgłoszenia. Nie interesuje go żadne wprowadzanie do rejestru czy potwierdzenie rejestracji w legitymacji. Inaczej złośliwy urzędnik wpisałby broń do rejestru szóstego dnia od daty nabycia, a legitymację wystawiłby siódmego dnia od daty nabycia. I w ten sposób można - wg tej opinii - skierować wniosek o ukaranie posiadacza broni, bo "całość powyższych działań" nie odbyła się w ciągu pięciu dni od daty nabycia broni.

Rada dla posiadaczy broni z województwa małopolskiego - po nabyciu borni w terminie 5 dni od tego faktu wysyłać listem poleconym podanie z fakturą (umową) do WPA. Gdy stwierdzą naruszenie przepisu i wszczną postępowanie o naruszenie zasad rejestracji każdorazowo składać zawiadomienie o przestępstwie przeciwko osobie z WPA, która podpisała dokument o wszczęcie postępowania w sprawie o wykroczenie. Niech się broni opinią swoich ... radców prawnych.  :P
Poza tym działając w interesie publicznym proponuję napisać skargę na Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, że toleruje łamanie prawa w podległym sobie WPA.

P226

Ciekawi mnie efekt końcowy "nie dotrzymania" terminu chociaż wg. stempla będzie OK. Znowu szefostwo WPA będzie ze spuszczonym wzrokiem przemykać korytarzami "komendy" ? :)