W ostatnich dniach lipca 2013 roku MSSiKM otrzymało zaproszenie do wzięcia udziału w „Polach Chwały” – imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości. Odbywa się ona cyklicznie od 2006 roku w ostatni weekend września na Zamku Królewskim w Niepołomicach i jest okazją do spotkania dla licznych grup rekonstrukcyjnych, kolekcjonerów militariów, pasjonatów historii, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. W jej ramach odbywają się pokazy dawnej barwy i broni, wystawy modelarskie, targi militariów, turnieje wargamingowe, rekonstrukcje obozów wojskowych różnych armii od starożytności, aż po czasy współczesne. Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko, dla naszego Stowarzyszenia miała to być pierwsza tak duża, specjalistyczna impreza, tym trudniejsza, bo gromadząca fascynatów munduru i uzbrojenia, a nie tylko laików. Już samo zaproszenie było dla nas motywujące, bowiem był to znak, iż staliśmy się znani i rozpoznawalni w gronie pasjonatów militariów. Konieczne było przygotowanie odpowiednich gablot, które, obok posiadanego już przez nas ekspozytora, wzbogaciły nasz sprzęt wystawienniczy, uniezależniając nas w tym zakresie od Organizatora. Tradycyjnie wykonaniem zajął się PilotHN – nasza „Złota Rączka”. Postanowiliśmy podzielić naszą ekspozycję na trzy części tematyczne: umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza współczesnego pola walki (ze szczególnym uwzględnieniem udziału Polaków w misjach zagranicznych), broń historyczna (od ery czarnego prochu po II wojnę światową), broń i wyposażenie strzelca sportowego. Zdecydowaliśmy o zaprezentowaniu naszych zbiorów w czasie dwóch dni trwania „Pól Chwały”, tj. 28 i 29 września.
Ranek pierwszego dnia imprezy zajęło nam przygotowanie stanowiska ekspozycyjnego w udostępnionym nam pomieszczeniu Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa nieopodal niepołomickiego zamku. Wejścia do sali wystawowej strzegły manekiny w kompletnym umundurowaniu żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, w gablocie obok zaprezentowano elementy osobistego wyposażenia: pakiet medyczny, zestaw ratunkowy z radiostacją, dokumenty, druki informacyjne. Na płycie ekspozytora miejsce znalazła współczesna broń długa, m. in.: kbk AKM, kbk wz. 96 Beryl, M4, M14, M16, Winchester M70 Stealth, a poniżej na podłodze: wkm M2, pojemnik-prowadnica pocisku do wyrzutni ppk 9K111 Fagot, wyrzutnia rakiet oświetlających FLG 5000. Sylwetkę żołnierza współczesnego pola walki uzupełniała bogata kolekcja optoelektroniki: celowników laserowych i optycznych, oświetlenia taktycznego, kolimatorów i broni laserowej. W kolejnych dwóch gablotach w głębi sali można było obejrzeć broń historyczną: czarnoprochowe rewolwery (Rogers&Spencer .44, Colt 1851) i pistolety (francuski kapiszonowy pistolet pojedynkowy, kieszonkowy pistolet Derringera), elementy amunicji rozdzielnego ładowania oraz scalonej, a także broń bliższą naszym czasom: pistolety TT, Vis, Colt 1911 oraz perełkę z kolekcji Gweny – oryginalny konspiracyjny odbiornik radiowy używany do nasłuchu w Okręgu AK „Jodła”. Swoje miejsce znalazła także broń typowo sportowa: pistolety Tanfoglio, CZ-75, MAG-95 używane w strzelectwie dynamicznym oraz „dwudziestki dwójki”: pistolety IŻ-35M, Bersa Thunder, Ruger MK II, karabinek Ruger 10/22 Takedown, a także elementy wyposażenia sportowego: ochronniki słuchu, kolimator, zestaw do czyszczenia broni, timer IPSC. Tematykę broni współczesnej zamykała gablota w całości poświęcona pistoletowi Glock: różne rodzaje magazynków, kabury, pudełka, instrukcje, lufa treningowa, kolba z oszynowaniem, kolba dostawna, oświetlenie taktyczne oraz dwie wersje pistoletu Glock 17 – ze szkieletem w kolorze czarnym i w kolorze oliwkowym.
W ciągu dwóch dni trwania imprezy naszą ekspozycję odwiedziły liczne rzesze zwiedzających, zarówno „zawodowo” parających się militariami (członkowie GRH, kolekcjonerzy), jak również osoby przybywające na „Pola Chwały” jako widzowie, w tym rodziny z dziećmi. Z tymi pierwszymi mogliśmy wymienić doświadczenia i wiedzę, wobec drugiej grupy mieliśmy okazję zrealizować jeden z naszych celów statutowych, a więc upowszechnianie pozytywnego wizerunku strzelectwa i posiadania broni. Działanie takie jest bardzo potrzebne, zwłaszcza w polskim społeczeństwie, w którym broń palna jest postrzegana jako niebezpieczne „kuriozum”, a przez młode pokolenie widziana jedynie przez pryzmat gier komputerowych. Tym bardziej cieszyło zainteresowanie naszymi zbiorami okazywane przez dzieci i młodzież, bowiem odwiedzili nas nawet harcerze, wykazując się dużą wiedzą o współczesnym uzbrojeniu.
Udział w „Polach Chwały” należy uznać za potrzebny i udany. Dzięki niemu zdobyliśmy kolejne doświadczenia, wiemy jak uniknąć pewnych błędów i niedociągnięć w przyszłości. Pierwszy raz zaistnieliśmy na typowo militarnej imprezie, mamy nadzieję, że na stałe wpisując się w jej pejzaż. Dwudniowa wystawa pozwoliła także i nam, członkom Stowarzyszenia, się lepiej poznać, wzmocnić koleżeńskie więzi i podyskutować na interesujące nas tematy.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tej wystawy: